Teknoloji

Spotify, yapay zeka tarafından oluşturulan binlerce şarkıyı ihlal nedeniyle kaldırır

Spotify’ın, Üretken AI şirketi Boomy’nin on binlerce parçayı hizmetten çıkardığı bildirildi . Müzik akışı platformlarında AI tarafından üretilen içeriğin hızla çoğaldığını vurgulayan Spotify, şunları söyledi: firmanın sistemleri tarafından oluşturulan müziğin yüzde yedisini kaldırdığınıdiyor.

Universal Music’in Spotify’a ve diğer büyük hizmetlere Boomy’nin müziklerinde şüpheli akış etkinliği tespit ettiğini söylediği bildirildi. Dolayısıyla, botların dinleyici sayısını artırmak ve yükleyiciler için haksız gelir elde etmek için kullanıldığına dair şüpheler vardı.

Bazı Boomy modüllerini kaldırdığını doğrulayan Spotify, Insider’a ” Yapay akış, Spotify’ın hizmetimizle ortadan kaldırmaya çalıştığı, sektör çapında uzun süredir devam eden bir sorundur.dedi ve devam etti: “ Olası akış manipülasyon vakalarını belirlediğimizde veya bunlarla ilgili uyarılar aldığımızda, akış numaralarını kaldırmayı ve telif ücretlerini alıkoymayı da içerebilecek eylemlerde bulunarak bunların etkisini azaltırız. Bu, dürüst, çalışkan sanatçılar için telif hakkı ödemelerini korumamıza olanak tanır.

Universal Music’in baş dijital sorumlusu Michael NashSpotify’ın Boomy’nin kesintilerini kaldırdığını ilk kez bildiren Financial Times ile yapılan bir sohbette, ” Ortaklarımızın platformlarında izleme veya etkinlik konusunda dikkatli olduklarını görmek (şirketimiz için) her zaman cesaret vericidir.” söz konusu.

Yapay zeka tarafından üretilen müzik parçaları, geçen ay Drake ve The Weeknd’in vokallerini içeriyor gibi görünen müziğin viral olması. Sonra manşet oldu. Her iki sanatçıyı da temsil eden Universal Music Group, “ikilinin seslerini üretken AI sistemlerini eğitmek için kullanmak” dedi. sözleşmelerin ihlali ve telif hakkı yasasının ihlali” belirtti. Hem Spotify hem de Apple Music, şarkıyı kitaplıklarından kaldırdı.

Müzik endüstrisine yapay zeka tehdidi

Müzik endüstrisi liderleri, AI tarafından üretilen modüllerin kapsayıcı etkisi konusunda uyarıda bulunurken, dinleyici sayısını artırmak ve akış hizmetlerinin telif ücreti ödemek için kullandığı tekniklerden para kazanmak için bot kullanan şirketlere ve bireylere de işaret ediyor.

2021 yılında çalışmalarına başlayan Boomy, insanların metin girdilerine dayalı olarak müzik üretmesine olanak sağlıyor. Şirket hafta sonu yaptığı açıklamada, “ Boomy sanatçılarının yeni çalışmalarını Spotify’a aktarmaları için yeniden etkinleştirilen küratörlük” söylenmiş.

Boomy, kullanıcılarının ” 14.554.448 şarkı oluşturdu” veya dünyanın kayıtlı müziği yüzde 14’ün biraz altında diyor. Web sitesi, kullanıcıların saniyeler içinde yepyeni müzik oluşturabileceklerini, ardından bunları akış platformlarına yükleyebileceklerini ve insanlar dinlediğinde ödeme alabileceklerini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu