Haber

DSÖ: Sudan’daki çatışmalarda 83 kişi öldü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da ordu ile milis Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 83 kişinin hayatını kaybettiğini, 1126 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Ordu ile HDK arasında dün de başkent Hartum’un yanı sıra çeşitli kentlerde yoğun çatışmalar devam etti.

DSÖ yaptığı açıklamada, “15 Nisan’dan bu yana Hartum, Güney Kurdufan, Kuzey Darfur ve Kuzey eyaletleri ile farklı bölgelerde çıkan çatışmalarda en az 83 kişi öldü, 1126 kişi yaralandı. En şiddetli çatışmalar Hartum’da yaşanıyor.” bilgileri verdi.

Çatışmalardan dolayı hasta ve sağlık çalışanlarının hastanelere erişiminin zor olduğunu, bazı ilaç ve tıbbi malzemede önemli eksiklikler olduğunu belirten DSÖ, çatışmanın taraflarını sağlık hizmetlerinin sunumunda tarafsızlığa saygı duymaya ve garanti vermeye çağırdı. çatışmalarda yaralananlar için sağlık tesislerine sınırsız erişim.

DSÖ, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yaralıları, hastaları, sivilleri, sağlık çalışanlarını, ambulansları ve tıbbi tesisleri savunma yükümlülüklerini hatırlattı.

Ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformuyla ilgili son aylarda yaşanan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu