Ekonomi

Aşağıdaki iyileşme belirtileri

Altın, geçen haftayı keskin bir kayıpla kapattıktan sonra, daha fazla faiz artırımına yönelik tartışmaları yeniden alevlendiren, beklenenden güçlü ABD enflasyon bilgileri arasında yükseldi.

Spot altının onsu 2.013 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1255 TL’den alıcı buluyor.

Kıymetli metal, Nisan ayı başlarında ABD’nin beklenmedik şekilde yüksek olan kısa vadeli enflasyon beklentileri arasında bir başka Fed faiz artırımı beklentisi üzerine Cuma günü yüzde 1.8 düştükten sonra Pazartesi günü ons başına 2.000 doların üzerinde işlem gördü.

Altın, ABD ve Avrupa’daki bankacılık krizlerinin körüklediği güvenli liman talebi ve bu yıl keskin bir ekonomik yavaşlama beklentisiyle desteklendi.

Fed’in Bej Kitabı’nın yayınlanması ve aralarında John Williams, Raphael Bostic, Loretta Mester ve Lisa Cook’un da bulunduğu ABD merkez bankası yetkililerinin açıklamaları bu hafta yakından izlenecek.

Aakash Doshi liderliğindeki Citigroup Inc. Stratejistler, ABD bankacılık kargaşasının gelişmiş ekonomiler için “önemli aşağı yönlü riskler” sunmaya devam ettiğini, Çin ve gelişmekte olan ülkelerin hızla altın satın aldığını söyledi.

Banka, bu yıl için ortalama tahminini, Fed’in mali sıkılaştırmasının sona yaklaştığı beklentileri üzerine yüzde 7,9 artışla ons başına 2,50 dolara yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu