Haber

Dayanışma Gönüllüleri Derneği kuruluyor

İlk kez 17 Ağustos 1999 depreminde sivil bir inisiyatif olarak ortaya çıkan Dayanışma Gönüllüleri, 6 Şubat 2023 depremine gelene kadar, Türkiye’de yaşanan depremlerde dayanışma faaliyeti yürüttü. Arama kurtarma faaliyetlerinden, dayanışma malzemelerinin toplanmasına kadar deprem bölgesinde dayanışma gösteren yüzlerce Dayanışma Gönüllüleri dernekleşiyor. Derneğin kuruluş kongresi 9 Haziran TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecek.

DAYANIŞMA GÖNÜLLÜLERİ NE YAPTI?

Yüzlerce gönüllünün bir araya gelerek yürüttüğü faaliyetle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Dayanışma Gönüllüleri olarak 17 Ağustos depreminden Van, İzmir depremine 6 Şubat’ta Maraş merkezli on bir ilimizde yaşanan depreme ülkemizin her yerinden gelen yüzlerce gönüllü arkadaşımızla birlikte dayanışma faaliyetlerimizi yıllardır sürdürüyoruz. Maraş merkezli depremin yaşanmasıyla birlikte Defne, İskenderun, Malatya, Maraş Pazarcık’ta depremin ilk günlerinden itibaren dayanışma faaliyeti yürüttük. Ülkenin her yerinden dayanışma gönüllüsü arkadaşlarımızın emeğiyle arama-kurtarma çalışmalarıyla, dayanışma malzemelerinin toplanması, tırlara yüklenmesi ve deprem bölgesine ulaştırılmasıyla haftalık oluşturduğumuz rotasyon ekiplerimiz ile aylar boyu kesintisiz dayanışmamızı devam ettirdik. Yemekhaneler, çay ocakları kurduk. Çadırdan, sobaya, battaniyeye, kıyafetlerden ayakkabılara, gıdadan, temiz suya, jeneratöre tüm ihtiyaçları mahalle mahalle ulaştırmaya çalıştık. İletişim telefonları ile bize ulaşanların ihtiyaç listelerini oluşturup, kolileyip araçlara yükleyerek her gün düzenli olarak çadırlara, evlere, mahallelere ulaşılmasını sağladık. Dayanışma merkezlerimizin önünde her gün dayanışma masaları açarak ihtiyaç listelerini hazırladık, merkezlerimize gelen herkesin ihtiyaçlarını, merkezdeki gönüllü arkadaşlarımızın hazırladıkları kolilerle ilettik.”

‘DERNEKLEŞME İÇİN BULUŞACAKLAR’

Gıda ve tekstil dayanışmasının yanında afetlerde en dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan çocuk ve kadınlarla ilgili de ‘özel’ çalışmalar gerçekleştiren gönüllüler açıklamanın devamında şunları kayda geçirdi:

“Deprem bölgesindeki belirsizlik ve yaşanılan muhattapsızlık sorunu karşısında dayanışma gönüllüsü avukat arkadaşlarımız tarafından bir hukuk komisyonu oluşturuldu. Biz bir araya geldiğimizde ne kadar büyük bir güç olduğumuzu gördük. Hem deprem bölgesindeki dayanışmamızı daha güçlü sürdürebilmek hem de depremin beklendiği tüm illerde bugünden dayanışmayı örebilmek için Dayanışma Gönüllüleri Derneği’mizin kuruluş kongresini gerçekleştiriyoruz. Yoksulluğun her geçen gün arttığı günlerde onlarca dayanışma örneğini hep birlikte yaratabiliriz. Dayanışma Gönüllüleri olarak 9 Haziran Pazar günü 11:00’da Beyoğlu TMMOB MMO Şubesi’nde Dayanışma Gönüllüleri Kuruluş Kongremizi gerçekleştirmek dayanışmayı nasıl büyüteceğimizi birlikte konuşmak için bir araya geliyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu