Haber

Benzin fiyatlarına isyan eden Fransız siyasetçi: ‘Aptal’ Rusya’ya yaptırımları kaldırıp AB’den ayrılmak

Fransa’da muhalefetteki Vatansever Parti’nin lideri Florian Philippot, doğalgaz fiyatlarındaki ciddi artışın nedeni olarak Rusya’ya uygulanan yaptırımları gösterdi.

X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: Önümüzdeki temmuz ayında doğal gaz fiyatlarına yüzde 5,5 ila yüzde 10 arasında yeni ve büyük bir zam gelecek. Milyonlarca Fransız hanesine ve birçok işletmeye yük olacak yeni bir çılgınlık” diyen Philippot, bunun nedenlerinden birinin Rusya karşıtı aptalca yaptırımlar olduğunu, bu nedenle Fransa’nın diğer ülkelere göre çok daha yüksek fiyatlarla gaz satın aldığını vurguladı.

Uzun süredir iyi ve ucuz işleyen süreci yok eden ikinci sebep olarak Avrupa’nın enerji piyasasını liberalleştirme politikasını gösterdiğini belirten Philippot, ” Aptal yaptırımlara son verin ve AB’den ayrılın“davetini yaptı.

Philippot, Fransızların bu akılsız uygulamalardan çok yorulduğunun da altını çizdi.

Rusya’nın Donbass ve Ukrayna’ya yönelik özel askeri operasyonunun başlamasının ardından Batılı ülkeler Moskova’ya yönelik yaptırım baskısını artırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısıtlamaların tüm küresel ekonomiye ciddi bir darbe vurduğunu ve Rusya’nın bunun sonuçlarıyla baş ettiğini ancak ABD ve Avrupa’nın önemli ölçüde etkilendiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu