Haber

Akdeniz foku yavrularına ‘mağara turu’ tehdidi

AKDENİZ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, jenerasyonu tehlike altındaki Akdeniz foklarının yavrulama periyodu olduğunu belirtip, falez altındaki mağaralara düzenlenen tekne ve kano tiplerine reaksiyon göstererek, “Son derece sakıncalı ve bir an önce bunun yasaklanması gerekiyor. Böyle durumlarda mağara içerisindeki fok yavrusunu annesi terk edebilir. Dünyada zaten sayısı sınırlı olan canlılar için bu durum büyük risk oluşturuyor” dedi.

Nesli tehlike altında olan ve sayıları süratle tükenen Akdeniz fokları, kıyılardaki mağaralarda ömürlerini sürdürüyor. Foklarla birlikte birçok canlı da hayat alanı olarak bu mağaraları kullanıyor. Bu mağaralara, şimdilerde tekne ve kano çeşitleri düzenleniyor. İnsanlardan ürken fokun yavrusunu terk etme riskine karşın yapılan çeşitlerde, turistler kanolarla mağaraların içerisine kadar giriyor. Akdeniz Üniversitesi Su Altı Topluluğu üyeleri de Antalya’nın falezler kısmında yaptıkları dalışlar sırasında, bu turları görüntüledi. Görüntülerde, bir teknenin mağaranın girişine kadar geldiği, kanolardaki kişilerin ise mağaranın içerisine girdiği görülüyor.

‘FALEZLERİ İZLESİNLER, UZAKTAN GÖRSÜNLER’Akdeniz foklarının birçoğunun bu devir yavruladığını belirten Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Bu mağaraları foklar, yarasalar gibi birçok canlı kullanıyor. Son zamanlarda tur tekneleri, bu mağaralara yanaşıp turistlere gösteriyor. Kanolarla da mağaraların içlerine kadar giriyorlar. İçeride fok yavruları var. Son derece sakıncalı ve bir an önce bunun yasaklanması gerekiyor. Böyle durumlarda mağara içerisindeki fok yavrusunu annesi terk edebilir. Dünyada zaten sayısı sınırlı olan canlılar için bu durum büyük risk oluşturuyor” dedi.

Duruma reaksiyon gösteren Prof. Dr. Gökoğlu, “Orayı da görmesinler. Canlıların özel yaşam alanlarını rahat bıraksınlar. Falezleri izlesinler, uzaktan görsünler. Fakat mağaraların içlerine kadar girmemeleri gerekiyor. Bu dönem, fokların yavrulama dönemi. Bu dönemde anne fok yavrunun etrafında ve bulunduğu mağaranın etrafında olur. Sürekli denizde karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu