Ekonomi

ABD’de geminin çarpması sonucu yıkılan köprüden nehre düşen 6 kişi için umutlar tükendi

ABD’nin Maryland eyaletinde bir yük gemisinin çarpmasıyla yıkılan Francis Scott Key Köprüsü’ndeki faciada can kayıplarıyla ilgili yetkililerden bilgi verildi. Can kayıplarıyla ilgili konuşan yetkililer, 8 inşaat işçisinin kazada denize düştüğünü bildirdi. İşçilerden 2’sinin kurtarıldığı, 6’sına ise ulaşılamadığı belirtildi.

“CANLI BULACAĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Ülke basınındaki haberlere göre, emniyet yetkilileri, yük gemisinin dün yerel saatle 01.30 civarında Francis Scott Key Köprüsü’nün kolonlarından birine çarpması sonucu yıkılmasıyla Patapsco Nehri’ne düşen 8 inşaat işçisinden halen bulunamayan 6’nın yaşadığına dair umutların tükendiğini duyurdu.

Sahil koruma biriminden Shannon Gilreath, akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, nehir suyu soğukluğunu ve kazanın üzerinden geçen sürenin uzunluğunu gerekçe göstererek, “Gelinen noktada, bu kişilerden hiçbirini canlı bulacağımızı düşünmüyoruz.” ifadesini kullandı. Yetkililer, 6 işçiyi arama çalışmalarının dalgıçlarla sürdürüleceğini kaydetti.

KÖPRÜYÜ YIKAN GEMİYLE İLGİLİ EKSİKLİKLER TESPİT EDİLDİ

İşçilerin çalıştığı şirketin yöneticilerinden Jeffrey Pritzker, işçilerin kaza sırasında köprünün orta kısmında çalıştıklarını belirterek, güvenliğe büyük önem verdiklerini ancak köprünün yıkılmasını öngöremediklerini vurguladı.

Öte yandan, köprüye çarpan Singapur bandıralı Dali adlı yük gemisinde bulunan 22 mürettebatın tamamı sağ kurtarıldı.

Maryland Eyaleti Valisi Wes Moore, basına yaptığı açıklamada, 1977’de inşa edilen köprünün durumunun yönetmeliklere uygun olduğunu kaydetti.

GEMİ YARDIM İSTEYİNCE ARAÇ GİRİŞİ ENGELLENMİŞ

Bu arada, gemilere dair bilgi paylaşımı yapılan Equasis sitesindeki verilere göre, Dali’nin 2016’da Belçika’nın Antwerp Limanı’nda bir kazaya karıştığı, daha sonra yapılan incelemede geminin tahrik gücü ve yardımcı makinesiyle ilgili eksiklikler bulunduğunun tespit edildiği ortaya çıktı. Ayrıca, yük gemisinin köprüye çarpmadan kısa süre önce yardım çağrısında bulunduğu, bu sayede Baltimore yetkililerinin köprüye daha fazla araç girmesini engellediği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu