Haber

Yapay Zekaya Karşı Önde Gelen İsimlerden 22 Kelimelik Mektup

Üst düzey isimlerden oluşan yapay zeka araştırmacıları, söz konusu teknolojinin insanlığın sonunu getireceğine dair endişelerini içeren bir yazı yayınladı.

Mektup 22 kelimeden oluşuyordu…

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in derlediği habere göreEkip, 22 sözlük mektubunda, “Yapay zekanın yok olma riskini azaltmak, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli tehlikelerin yanı sıra küresel bir öncelik olmalıdır” ifadesini kullandı.

Ekibin geniş kitlelere ulaşmak ve sahiplenilmek amacıyla mektubu kısa tuttuğu bildirildi.

ABD’nin San Francisco kentinde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Yapay Zeka Güvenliği Merkezi öncülüğünde yayınlanan mektupta, ünlü şirketlerin üst düzey çalışanlarının imzalarına da yer verildi.

İmzacılar arasında Google’a bağlı DeepMind CEO’su Demis Hassabis ve ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI CEO’su Sam Altman yer alıyor.

Ayrıca yapay zeka çalışmaları nedeniyle 2018 Turing Ödülü’nü (“Bilgisayar için Nobel Ödülü” olarak da bilinir) kazanan iki yapay zeka araştırmacısının isimleri: Geoffrey Hinton ve Yoshua Bengio.

Bu ödül aslında 2018’de üç kişiye verildi. Facebook’un ana şirketi Meta’nın baş yapay zeka bilimcisi Yann LeCun ve ödül kazananlar arasında en azından şimdilik mektubu imzalamamış gibi görünüyor.

Yeni açıklama, Mart ayında 1.100 sektör lideri tarafından imzalanan açık bir mektubu takip ediyor.

Elon Musk’ın da imzaladığı o mektup, tüm yapay zeka laboratuvarlarını ChatGPT’den daha güçlü bir sistem üzerindeki çalışmalarını 6 aylık bir süre ile durdurmaya davet ediyordu.

Ancak bu mektup önde gelen yapay zeka şirketlerinin temsilcileri tarafından imzalanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu