Haber

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye arasında dörtlü zirve

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Lideri Hakan Fidan, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İran Savunma Bakanı Mohammad Reza Ashtiani ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya, İran ve Suriye İstihbarat Liderleri ile bir araya geldi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen görüşmeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklama yapıldı. Görüşmede, “Suriye’deki güvenlik durumunun güçlendirilmesi, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi alanında atılabilecek somut adımlar, Suriye’deki her türlü terör örgütü ve tüm aşırılık yanlısı gruplarla çalışılması ve Suriyeli mültecileri topraklarına geri döndürme çabalarının yoğunlaştırılması” ele alındı.

Açıklamada ayrıca, “Taraflar, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını teyit etmişlerdir. Yapıcı bir atmosferde gerçekleşen görüşme sonucunda, Suriye’de istikrarın sağlanması ve sürdürülmesi için dörtlü görüşmelerin sürdürülmesinin önemi ortaya konmuştur.” Suriye ve bölge bir bütün olarak vurgulandı.”

DW/EC, BU

haber-soke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu