Ekonomi

TOBB’dan deprem bölgesine yeni proje: Tedarikçim Deprem Bölgesinden

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 12 sanayi odasının liderleri, etkilenen 11 ilin ekonomilerinin canlanması ve normalleşme sürecine katkı sağlamak amacıyla TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir araya geldi. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle

TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre istişare toplantısı İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan’ın konutunda gerçekleştirildi. Yaklaşık 5 saat süren görüşme sonucunda deprem bölgesinde ekonomiyi ve istihdamı canlandırmak için 5 projenin hayata geçirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Bu kapsamda başlatılan projeler ve uygulanmasında fayda olacak öneriler şunlardır:

“Tedarikçim deprem bölgesinden”

“Büyük ölçekli firmaları, hammadde ve yarı mamul tedariğini deprem bölgesindeki firmalardan karşılamaya özellikle davet ediyoruz” başlıklı tekliflerde, gerekli eşleşmelerin yapılarak bölgedeki ticaretin canlandırılması amaçlanıyor. TOBB sanayi veri tabanından bölgedeki üreticiler. Tüm illerde oda ve borsa üyeleri ile 65 şube meclisi üyeleri bilgilendirilerek ülke genelindeki iş çevrelerinin projeye katılımının sağlanması planlanıyor.

Ulusal gıda perakendecileri araştırması

Oda ve borsalar ile daire meclisleri aracılığıyla ulusal ölçekte faaliyet gösteren gıda perakendecilerinin, deprem bölgesindeki üreticilerden tarım ve gıda ürünleri ile hammaddelerini satın almaları amaçlanmaktadır. Bu konuda başlatılan çalışmalara hız verilecektir.

E-ticaret pazar yerlerinden pozitif ayrım

TOBB e-Ticaret Sektör Meclisi aracılığıyla başlatılan deprem bölgesindeki firmalardan tüketicilere teslim edilecek işlerde pano kabul edilmemesi uygulamasının şube ve şubedeki tüm firmalara yaygınlaştırılması planlanıyor. Bölgedeki üreticiler ön plana çıkarılacak. Bölgeden internet üzerinden yapılacak satışların satış ve kargo maliyetlerinin düşürülmesi için kargo firmaları nezdinde girişimlerde bulunulacaktır.

Teknik destek seferberliği

İstihdamı ve ekonomik aktiviteyi canlandırmak, zarar gören üretim tesislerinin tekrar faaliyete geçmesini sağlamak amacıyla oda ve borsalar aracılığıyla üyelerin katkılarıyla teknik destek seferberliği başlatılacaktır.

Çalışanlara ek gelir desteği

Deprem bölgesindeki istihdamın geri kazanılması amacıyla 2023 yılı boyunca çalışanlardan kesilen gelir vergisi ve sigorta priminin iade edilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Böylece söz konusu kesintiler çalışanlara ek gelir olarak yansıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu