Ekonomi

TARSİM, doğal afetlerden etkilenen çiftçilere kalkan görevi görüyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı açıklamada, çiftçileri doğal afetlerden korumak ve tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmek amacıyla 2005 yılında yapıldığını söyledi. “Devlet destekli TARSİM”Savunma kalkanı oluşturduklarını belirtti.

Tarımda sigortalı sayısında ve prim sayısında artış yaşandığını belirten Yumaklı, devlet prim desteği ve tazminat ödemeleriyle tarımda gıda arz güvenliğinin yanı sıra çiftçilerin mağduriyetinin de önlendiğini anlattı.

Yumaklı tarım sigortası; dolu, don, fırtına, sel, yaban domuzu, ölüm, zorunlu kesim, yavru ölümü ve düşük zararlarının yanı sıra mahsullere, seralara, büyükbaş hayvan hayatına, küçükbaş hayvan hayatına, kümes hayvanlarına, suya gelebilecek zararları da kapsıyor. İşletme, köy bazlı kuraklık, arıcılık ve gelir koruma olmak üzere 9 dalda faaliyet gösterdiğini söyledi.

İlk poliçenin düzenlendiği 1 Haziran 2006 tarihinden bu yana toplam 22 milyon 472 bin 653 poliçe tanzim edildiğini belirten Yumaklı, şu bilgileri paylaştı:

“Çiftçilere 20,3 milyar lira devlet sigorta prim desteği verildi. Üreticilere 15,7 milyar lira hasar tazminatı ödendi. 1 Ocak’tan bu yana düzenlenen toplam poliçe sayısı 1 milyon 903 bin 507, devlet sigorta prim desteği ise 5,6 milyar “8 aylık dönemde 2,7 milyar lira hasar tazminatı ödenirken, 3,9 milyar liralık muallak hasar bedeli ödeme aşamasında. Henüz sigorta yaptırmayan çiftçilerimizi bu savunma kalkanından yararlanmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu