Haber

Muğla’da ‘Tarımsal Güç Birliği’ projesi

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla’da faaliyet gösteren ziraî gayeli kooperatifleri Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi ismi altında bir ortaya getirerek tek bir çatı altında birleşmelerine öncülük etti.

Oluşturulan bu güç birliğine bağlı faaliyet gösteren ziraî kalkınma, ziraî üretim ve pazarlama, bayan teşebbüsü üretim ve işletme kooperatifleri üzere ziraî faaliyet gösteren kooperatifler iştirak sağlayabilecek;oluşturulan bu tertip ile de eserlerini daha uygun fiyata daha geniş kitlelere ulaştırabilecek ve karlarını arttırmış olacaklar.

Kuruluş süreçleri tamamlanarak faaliyete başlayan Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi ortakları; Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün’e teşekkür ziyaretinde bulundu.

Yeni kurulan Muğla Tarım Güç Birliği İşletme Kooperatifi’nin Lideri Fatih Öztürk, ziyarette bürokratik tüm süreçleri tamamladıklarını, Büyükşehir’in de dayanağı ile Güç Birliği’ni kurduklarını ve çok heyecanlı olduklarını söyledi.

Kurucu kooperatif arkadaşlarımızla birlikte çok heyecanlı olduklarını belirten Öztürk, “Aramıza yeni arkadaşlar da katılacak. Artık mal alır, fatura kesebilir durumdayız. Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan Muğla’nın tamamını kapsayacak bu kurumsal yapı sayesinde üretici kazanırken tüketici de kaliteli ürüne daha uygun fiyata ulaşacak. Muğla’nın tümünü temsil eden güzel ve güçlü bir ekip oluşturduk. Büyükşehir Belediye’miz sayesinde uyumlu şekilde çalışıp birlikte üreteceğiz” diye konuştu.

Köyceğiz Beyobası Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Şaban Çetin de, ziyarette Büyükşehir Belediyesi’nin takviyeleri sayesinde 2015 yılında 2 sera ile başladıkları çiçek üretiminde şu an 30 seraya çıktıklarını söyledi.

Muğla’yı çiçeklerle donattıklarını belirten Şaban Çetin, “Beyobası’ndan çiçek üreticilerinin selamlarını getirdim. 2015’den bugüne 25 Milyon çiçek üretimineulaştık ve 25 farklı ile çiçek gönderiyoruz. Bugünlere gelmemizde Büyükşehir Belediye’mizin çok büyük katkısı var. Muğla’mızın tamamını çiçeklendirdik. Beyobası olarak şanslıyız zira birinci desteklenen kooperatiflerden biriyiz. Tarım emek ister, kooperatifçilik de müsamaha ve sabır ister. Bizde bugünlere üreterek ve ardımızda Büyükşehir’in dayanakları ile geldik. Bu güç birliğinin de Muğla’mıza kuvvet katacağına ve hoş hizmetler yapacağına inanıyorum.”dedi.

Marmaris Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Cengiz Akdeniz ise, ziyarette Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma verdiği takviyeler için teşekkür ederek güç birliğinin Muğla’da hoş işler yapacağına inandığını belirtti.

Yeni kurulan Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi kurucu ortaklarından Milas Anatolie Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi ortağı Meral Samyürek bu birliktelikte olmaktan büyük memnunluk ve gurur duyduklarını söyledi ve birlikte üreterek kalkınabileceklerini belirtti.

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün büyük bir emekle, birikimle yıllardır Muğla’da faaliyette bulunan kooperatiflerin deneyimlerini, niyetlerini bir çatı altında birleştirmek için çabaladıklarını söyledi ve bu birlikteliğin Türkiye’ye örnek olacağını belirtti. Lider Gürün, bilhassa üretimde Muğla’mızın verimli topraklarında bayanlarımızın emeği ile ürettiklerini ve daima birlikte Muğla için üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu