Ekonomi

Moody’s ABD’nin Kredi Notu Görünümünü Negatif’e Yükseltti

YENİ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin “Aaa” olan kredi notunu doğruladı ve görünümünü durağandan “negatif”e revize etti.

Moody’s’ten yapılan açıklamada, görünümün negatife çevrilmesinin temel nedeninin ABD’nin finansal gücüne yönelik aşağı yönlü risklerin artması olduğu belirtildi.

Açıklamada, yüksek faiz oranları bağlamında, hükümet harcamalarını azaltmaya veya gelirleri artırmaya yönelik etkili maliye politikası önlemleri olmadan ABD’nin mali açıklarının büyük kalacağı, bunun da borç ödenebilirliğini önemli ölçüde zayıflatacağının öngörüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, ABD Kongresi’nde devam eden siyasi kutuplaşmanın, ardı ardına gelen hükümetlerin borç karşılanabilirliğindeki düşüşü yavaşlatacak bir mali plan üzerinde anlaşamama riskini artırdığı belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin kredi notunun “Aaa” olarak teyit edilmesinin Moody’s’in ABD’nin kredi gücünü korumaya devam ettiği yönündeki görüşünü yansıttığı, ABD’nin “olağanüstü” ekonomik gücünü korumasının beklendiği ve kredi notunun daha olumlu olduğu belirtildi. orta vadede büyüme sürprizlerinin en az olacağını, bunun borç ödeme gücündeki bozulmayı yavaşlatabileceği vurgulandı.

Açıklamada, ABD’nin kurumsal ve yönetişim gücünün de yüksek olduğu, özellikle nakit hareketliliği ve makroekonomik politikalarla desteklendiği belirtildi. “ABD ekonomisi ve finans sektörü daha uzun süre yüksek faiz oranlarına uyum sağlamaya devam ederken, politika yapıcılar şeffaf ve etkili politikalarla geçişi kolaylaştırdılar.” değerlendirmesi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu