Ekonomi

Kredi kartından nakit avans ve konut kredisine yeni düzenleme!

Son dakika… Merkez Bankası bankalara yeni talimat yazısıyla kredi kartlarında makro ihtiyati tedbir uygulamasını kaldırdı.

merkez bankası, 15 Mayıs itibarıyla bankalara gönderdiği talimat ve Resmi Gazete’de yayınlanan yeni tedbirlerle bir dizi karar almıştı. Kredi kartlarından nakit avans çekimleri ve menkul kıymet tesisi gerekliliği kapsamında kuyumculuk harcamalarını içermektedir. Yine kredilerin kapsamını genişleten ve birçok kredi operasyonunda aksamalara neden olan yeni düzenlemeler oldu.

BANKALARA YENİ TALİMATLAR

Merkez Bankası bu bahiste yeni bir adım attı. Bugün bankalara yeni talimatname gönderildi.

Bu kapsamda bireysel ve kurumsal kredi kartlarının kullanımında rastgele bir sorun yaşanmadığı belirtildi. Merkez Bankası, kredi kartlarından nakit avans kullanımı için menkul kıymet tesis etme zorunluluğunun kaldırıldığını bankalara bildirdi.

Ayrıca kuyumculuk harcamaları ve kredili mevduat hesaplarının kullanımında makro ihtiyati tedbir uygulanmayacağı belirtildi.

KONUT KREDİSİ HARİÇ

Menkul kıymet tesisi uygulamasında değişiklik yapıldı. Kredilerin büyüme oranının yüzde 3’ü aşması durumunda bankaların kredi tutarı kadar bloke menkul kıymet tutarı getirilmiştir. Merkez Bankası’nın yeni kararı ile konut kredileri bu kapsamdan çıkarıldı.

Ekspertizlere gönderilen konut kredisi süreçlerinde bile tıkanıklık olduğu, bankaların konut kredisini vermediği haberleri basına yansıdı.

KOBİ’lere kullandırılan ihracat, yatırım ve tarım kredileri de teminat kapsamı dışında tutuldu.

Kredi kartlarından nakit avans kullanımındaki artış nedeniyle sınırlama getirildi.

15 bin TL’ye kadar olan kartlarla yapılan nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kuyumcu harcamaları menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına dahil edilmemiştir. 15 bin TL’ye kadar olan nakit avans harcamaları uygulamadan muaf tutuldu.

Nakit avans ve kuyumcu harcamalarındaki 15 bin TL’lik istisna için kart limitinin 50 bin TL’nin üzerinde olması gerekiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu