Haber

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in tarihi rolüne vurgu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomert Tokayev, ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in devletin temellerinin güçlendirilmesinde tarihi bir role sahip olduğunu belirtti.

Tokayev, Kazakistan’ın Cumhuriyet Bayramı arifesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da düzenlenen devlet ödüllerinin takdim töreninde konuştu.

25 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ülkenin en değerli bayramı olduğuna işaret eden Tokayev, “Bu gün, geçmişi Türk Kağanlıkları, Altın Orda ve Kazak Hanlığı’na kadar uzanan devletimizin yeniden ihya edildiği gündür.” söz konusu.

Tokayev, 33 yıl önce bağımsız Kazakistan’ın temelini atan “egemenlik beyannamesini” kabul ettiklerini hatırlatarak, “O dönemde beyanı kabul etmek kolay olmadı. Ülkemizin etnik ve demografik yapısı karmaşıktı.” dedi.

Ülkede son 2 yılda önemli anayasal reformların hayata geçirildiğini kaydeden Tokayev, şu anda “adil” bir Kazakistan inşa ettiklerini ve bu yolda ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan isimlerin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Bağımsız Kazakistan’ın kurulması için emek verenleri hatırlatan Tokayev, “Bağımsız bir devlet olarak ülkemizin temellerinin sağlamlaştırılmasına büyük katkı sağlayan ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in tarihi rolüne dikkat çekmek gerçek olur. ” değerlendirmesini yaptı.

Kazakistan halkının tüm zorluklara rağmen birlik imajını dünyaya sunması gerektiğini belirten Tokayev, halkı egemenliğin korunması, ülkede barış ve istikrarın sağlanması için çalışmaya davet etti.

Demokratik ilkeleri benimsemek için çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Tokayev, ülkede hukuk ve düzenin sağlanmasının önemine değinerek, “Hukuka aykırı, toplumu bölen, topluma zarar veren her türlü söz ve eylemi kesinlikle bastıracağız. Ülkemizin istikrarı.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu