Haber

Katalan bağımsızlık referandumu reddedildi

İspanya’da merkezi hükümet, Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlığı için referandum düzenleme girişimini reddetti.

Maliye Bakanı María Jesus Montero Çarşamba günü Madrid’de gazetecilere verdiği demeçte, “Başbakan (Pedro) Sanchez yönetiminde, Katalonya’da kendi kaderini tayin konusunda referandum olmayacak.” Bakan, Katalonya Bölgesi Başbakanı Pere Aragones’in anayasaya uyması gerektiğini vurguladı.

Aragonès Salı günü Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da yaptığı açıklamada, “Katalanların temel sorununun çözülmesi” için toplumun çeşitli kesimleriyle istişare edilerek bir teklif hazırlanıp 2024’ün başına kadar Madrid’e sunulacağını duyurdu. en geç. Katalanlar, 1995’te Kanada’nın Quebec eyaletinde referandum talep ediyorlar. Aragonès, ‘Katalonya’daki çıkmazdan kimsenin memnun olmadığını’ ve ‘görüş ayrılığının devam ettiğini’ belirtti.

Ancak Katalan hükümetinin referandum planı, sadece Madrid’in değil, Katalonya’daki bağımsızlık yanlılarının da eleştirilerinin hedefi oldu.

Aragonès’in sol eğilimli ERC partisinin aksine, liberal-muhafazakar JuntsXCat gibi diğer ayrılıkçılar, Katalonya’nın bağımsızlığının Madrid’in referandum onayı olmadan kazanılabileceğini savunuyorlar.

İspanya’nın kuzeydoğusunda ekonomik açıdan güçlü bir bölge olan Katalonya, 2017 yılında yasadışı bir bağımsızlık referandumu düzenlemiş ve yapılan referandum sonucunda İspanya’dan ayrılma kararı alınmıştı. Bunun üzerine merkezi hükümet bölgeye bir kayyum atadı.

Diğer hükümet üyeleriyle birlikte yurt dışına kaçan dönemin bölge başbakanı Carles Puigdemont, halen Belçika’da yaşıyor. Ülkeyi terk etmeyen ayrılıkçılar 13 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı, ancak söz konusu kişilerin tamamı daha sonra beraat etti. (DW Türkçe)

habermihaliccik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu