Haber

İsrailliler, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik protestolarının 24. haftasında yeniden meydanlarda.

Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her Cumartesi akşamı toplu gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 24. haftasında da ülke genelinde yeniden meydanlara çıktı.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Tel Aviv, Batı Kudüs, Birussebi ve Hayfa kentleri başta olmak üzere ülke genelinde düzenlenen çok sayıda gösteriye onbinlerce İsrailli katıldı.

İsrail bayraklarıyla sık sık “demokrasi” sloganları atan göstericiler, koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı siyasetçileri eleştiren pankartlar taşıdı.

– Ertelenen yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin tarafından 5 Ocak’ta açıklanan yargı reformu, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kaldırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikleri içeriyor.

27 Mart’ta Netanyahu, ülke genelinde kitlesel protestoların ve grevlerin artmasına yol açan yargı düzenlemesini ertelediğini duyurdu.

Ancak Başbakan Netanyahu, geçen ay 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı düzenlemesini yeniden Meclis’e getireceklerini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu