Haber

İspanyol denizci Cortes’in el yazması Meksika’ya döndü

14. ve 16. yüzyıllarda bugünkü Meksika sınırları içinde var olan Aztek İmparatorluğu’nun 1521’de İspanya’yı işgaliyle tanınan İspanyol denizci Hernan Cortes’in imzaladığı 500 yıllık el yazması belge Meksika’ya iade edildi. .

ABD Massachusetts eyalet başsavcılığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerine göre, 1993’ten bir süre önce Meksika’dan ABD’ye yasadışı bir şekilde getirilen el yazması dün Meksika’ya iade edildi.

27 Nisan 1527’de İspanyol kaşif Cortes tarafından imzalanan ve “tıpta kullanılan gül yapraklarından elde edilen şekerin satın alınmasına ilişkin ödeme emrini” içeren el yazması, Meksika’nın “Ulusal Arşivler İdaresi”ne teslim edildi.

Parça, Meksikalı yetkililerin 2022’de Massachusetts’teki bir müzayede evinde müzayedeye çıkarılacağını belirlemesinin ardından ortaya çıktı.

ABD Başsavcısı Vekili Joshua Levy yaptığı yazılı açıklamada, “Cortes’in yıllardır kayıp olan el yazması, uluslararası işbirliği sayesinde nihayet ait olduğu yerde. El yazması, Meksika tarihi ve mirasının ücretli bir modülü olarak kalacak.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu