Haber

İran’ın eski Azerbaycan Büyükelçisi: Tahran yönetimi tarafsız kalmalı

İran’ın eski Azerbaycan Büyükelçisi Muhsin Pak Ayin,????????? Azerbaycan ile Ermenistan arasında son dönemde yaşanan gerginlikte Tahran yönetimine tarafsız kalma çağrısında bulundu.

İran İşçi Haber Ajansı’na (ILNA) konuşan Pak Ayin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında son günlerde yaşanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pak Ayin, “Tahran yönetimi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmada aktif tarafsızlık politikası izlemeli. Aynı zamanda sınırlarını da tam olarak denetlemeli ve gerektiğinde harekete geçmelidir.” söz konusu.

Pak Ayin, söz konusu konunun öncelikle Bakü ve Erivan yönetimleri tarafından çözülmesi gerektiğine işaret ederek, “İki taraf arasındaki müzakerelerin bir an önce, birbirlerinin toprak bütünlüğünü kabul etme çerçevesinde çözülmesini umuyoruz. coğrafi sınırları değiştirmek ve Ermenilerin haklarına saygı duymak.” sözlerini kullandı.

İranlı eski diplomat, “Laçin Koridoru ile ilgili son gelişmelere bakıldığında koridor Azerbaycan’a aittir ve bu ülkenin toprak bütünlüğü içerisindedir. Dolayısıyla Azerbaycan’ın burada egemenlik hakkı vardır. Eğer tehlikeli bir durum varsa, mesela Karabağ’a silah göndererek Azerbaycan’ın egemenlik hakkı vardır.” Bunu kullanarak Laçin Koridorunu kapatabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu