Haber

Eski Yunanistan Bakanı’ndan Mehmet Şimşek ve Hakan Fidan’dan açıklama

İkinci turda galip gelerek yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta düzenlenen yemin törenine dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda lider ve yetkili katıldı.

Törene Erdoğan’ın davetlisi olarak katılan isimlerden biri de eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos’tu. Avramopoulos, ülkesine döndükten sonra Yunan televizyonuna törenle ilgili izlenimlerini anlattı.

“ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN DOĞAL LİDERİDİR”

Erdoğan ile yakın ilişkileri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu döneme kadar uzanan Avramopoulos, “Erdoğan’ın konuğu olarak oradaydım. Erdoğan’la dostluğumuz yıllardır kokusunu kaybetmeyen bir parfüm gibi. Erdoğan iyisiyle kötüsüyle Türkiye’nin doğal cumhurbaşkanı. Bence daha önce hep hatırlanacak şeyler yapmak istiyor. siyaset sahnesinden çekiliyor.”ifadeleri kullandı.

“KABİN İŞARETLERİ TÜRKİYE’DE BİR ŞEYLERİN DEĞİŞECEĞİNE İLİŞKİN”

Erdoğan’ın yemin töreninin oldukça çarpıcı ve görkemli olduğuna işaret eden Avramopoulos, törende Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bulunmasına oldukça şaşırdığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in törende bulunmasının değerini vurgulayarak, “NATO, ABD demektir”Avramopoulos hakkında yorum yaparken, yeni kabine hakkında da konuştu.

eski Yunan Bakanı, “Eğitim düzeyi yüksek kişileri atadı. Erdoğan siyasetçileri bırakıp farklı önemde kişileri atadı. Mesela 2015’e kadar Türkiye’de bir ekonomik mucize gerçekleştiren Mehmet Şimşek’i yeniden atadı. Kabinedeki isimler bir şeylerin değişeceğini gösteriyor. Türkiye’de. “Erdoğan’ın yeni kabinesine giren isimlerin anlamlı olduğunu ifade etti.

“FIDAN ERDOĞAN’IN ÇOK GÜVENDİĞİ BİR İSİM”

Dışişleri Bakanlığına atanan Hakan Fidan hakkında konuşan Avramopoulos, şunları söyledi: “İzlenimim, Türkiye’nin Batı’ya yakınlaşmasını istediği yönünde. Fidan, Erdoğan’ın çok güvendiği bir isim. Erdoğan’ın yüzünü Batı’ya çevireceğini düşünüyorum”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu