Haber

Eski Peru Devlet Başkanı Meksika’da sığınma talebinde bulundu

Feshedilmesini istediği parlamento tarafından görevden alınan eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, dün Meksika’dan sığınma talebinde bulunmuştu.

Peru’nun Lima kentindeki Barbadillo Hapishanesi’nde tutuklu bulunan eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, dün avukatı aracılığıyla Meksika’dan sığınma talebinde bulundu. Konuyla ilgili dün açıklama yapan Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Catillo’nun önce Meksika’nın Lima Büyükelçisi Pablo Monroy’u sığınma talebinde bulunmak için aradığını ancak daha sonra gözaltına alındığını belirtti.

Büyükelçi Monroy’un daha sonra Castillo’yu tutulduğu yerde ziyaret ettiğini belirten Bakan Ebrard, Castillo’nun avukatının Büyükelçiliğe resmi sığınma hakkını belirten bir yazı gönderdiğini duyurdu. Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, “Castillo’nun sığınma talebini bu sabah (02:00) Meksika Büyükelçiliğine ilettiğini” belirterek, Perulu yetkililerle görüşmeye başladıklarını vurguladı. MEKSİKA BAŞKANI OBRADOR: DÜŞÜNCELİ BİR ORTAMDA ÇALIŞIYOR Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador dün günlük basınına yaptığı açıklamada. Toplantıda konuyu ele alarak Peru’nun iç işlerine karışmayacaklarını açıkladı. Castillo’nun seçimi kazandığından bu yana “çatışma ve husumet ortamında” başkanlık yaptığını vurgulayan Başkan Obrador, Castillo’nun iltica sürecini Meksika Dışişleri Bakanlığı’nın yürüteceğini vurguladı. Çarşamba günü oy kullanacağını öğrenince parlamentoyu feshedeceğini duyurdu. Castillo, parlamento yerine olağanüstü hal hükümetinin yürürlükte olduğunu belirtti. Ancak parlamento, Castillo’yu görevden almak için oy kullandı. Birkaç saat içinde Başkan Yardımcısı Lider Dina Boluarte, Peru’nun yeni Başkanı olarak parlamentoda yemin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu