Haber

e-Nabız’da depremzedeler için yeni uygulama! “Fotoğraf arama” özelliği ile yakınlarını bulabilecekler.

Deprem sonrası yakınlarının hangi hastanede olduğunu bulamayan vatandaşlar için e-Nabız üzerinden etkinleştirilen “Doğal Afet Bilgileri” sekmesine “fotoğraflı sorgulama” özelliği eklendi.

BİRİNCİ VE İKİNCİ DERECE YAKIN İÇİN GEÇERLİDİR

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yazılım ile Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın koordineli çalışması sonucunda dijital sağlık platformu e-Nabız üzerinde devreye alınan bu özellik sayesinde vatandaşlar, birinci ve ikinci derece yakınlarının hangi sağlık kuruluşunda olduğunu fotoğraflarınızı yükleyerek öğrenebilirsiniz.

TAKİP EDİLECEK ADIMLAR

  • Buna göre https://enabiz.gov.tr ​​veya e-Nabız taşınabilir uygulaması üzerinden e-Nabız profiline ulaşılacak ve ana sayfada yer alan “Doğal Afet Bilgileri” alanına girilecektir.
  • Ekrandaki “Doğal Afet Bilgilendirme Metni” onaylanacaktır.
  • “Bu alandaki bilgiler kesin bilgi olmayıp, sağlık kuruluşlarından temin edilerek paylaşılan bilgilerdir” uyarısının yer aldığı metin onaylandıktan sonra ilgili kişi ile ilgili birinci ve ikinci derece yakınların (anne, baba, kardeş, çocuk, eş) listesi onaylanır. deprem listelenir.
  • “Afet Bilgi Sorgulama” alanına her birey için girildiğinde detaylı bilgi ekrana gelir ve sağlık durumu ile ilgili bilgi varsa; sağlık kurumu bilgileri ve detaylı bilgiler görüntülenecektir.
  • Sağlık durumu hakkında bilgi yoksa; Bilgi uyarısının görüntülendiği platformda istenirse yakının en son bulunduğu şehir seçilerek doğal afetler nedeniyle ulaşılamayan yakının güncel bilgileri belirtilecek ve en fazla 3 adet fotoğraf ilgili bu alana yüklenebilir.
  • e-Nabız profili üzerinden yüklenen fotoğraflar, sağlık kuruluşundaki kimliği belirlenemeyen hastaların fotoğrafları ile karşılaştırılacak ve eşleşen hastaya ilişkin sağlık tesisi bilgisi, “yapay ile yapılan karşılaştırma” sayesinde depremzede yakınları ile paylaşılacak. istihbarat algoritması”.
  • e-Nabız’ın bu yeni özelliğini mobil uygulama olarak açmakta zorlananlar, e-Nabız uygulamasının son güncellemesini de IOS veya Android taşınabilir uygulama mağazalarından indirmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu