Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İslam ahlakının yeniden insanlığa sunulması gerekiyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, günümüzde insanların yaşadığı zorluklara değinerek, İslam ahlakının ve evrensel değerlerin yeniden insanlığa sunulması gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet Akademisi Başkanlığı’nın Ankara’da düzenlediği “Maarif Memurları Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Erbaş, İslam medeniyetinin temelinin bilim, ilim ve hikmete dayandığını belirterek, “Kuran’ın ilk ayetlerine baktığımızda okumanın, öğrenmenin, ilmin, hikmetin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. , yazı ve kalem vardır.”

“Kudüs Müslüman yönetiminden çıkınca zulmün merkezi haline geldi”

Hz. Muhammed’in vefatından 5 yıl sonra Kudüs’ün Müslümanların yönetimine geçerek bir bilim merkezi haline geldiğini belirten Erbaş, “Kudüs’ün şu anki halini görüyorsunuz, ne zaman Müslümanların egemenliği altına girse bilimin merkezi haline geldi. kaos, savaş ve baskı. “Tıpkı bugün olduğu gibi oldu” dedi.

“İslam ahlakını insanlığa yeniden sunmalıyız”

Erbaş, Müslümanların son dönemde yaşanan olayları iyi analiz etmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kendi inançlarımız ve medeniyet değerlerimiz ışığında İslam’ın yaşam standartlarını, ahlak ilkelerini, ilim ve hikmete dayalı evrensel değerleri yeniden sunmak bir zorunluluktur. insanlığa.”

“Toplumun manevi hayatına yön verecek kişilerin yetiştirilmesi çok özel bir hassasiyet gerektirir.”

Din görevlilerinin görevinin insanı yetiştirmek olduğunu kaydeden Erbaş, “İnsan yetiştirmek, sarrafın hassasiyetini gerektirir. Altını tartarken teraziyi tuttuğu gibi, insan yetiştiren bizler için de bu hassasiyet daha fazla olmalıdır. Çünkü insan altından daha önemlidir, her şeyden daha önemlidir. Hele ki toplumun manevi hayatına yön verecek olanların eğitimi çok özeldir.” “Bu hassasiyet gerektirir. Verdiğiniz eğitim din eğitimi olduğunda sorumluluğunuz daha da artıyor” dedi.

Erbaş, bilimin ve eğitimin nihai amacının insanları dünya ve ahiret huzuruna ulaştırmak ve erdemli insanlar yetiştirmek olduğunun altını çizerek, bir şekilde ilim sahibi insanların yetiştiğini ancak fazilet ve ahlâk olmadan ilmin hiçbir anlamı olmadığını söyledi. .

“Dijital dünyayla ilişkimizi sürekli güncel tutmak zorundayız”

Teknolojik gelişmelerin bilim ve eğitim faaliyetlerine farklı bir dinamizm getirdiğini belirten Erbaş, şöyle konuştu:

“Her türlü bilginin gelişigüzel paylaşıldığı böyle bir ortamda doğru bilginin, düzenli okumanın ve sistemli eğitimin önemi daha da belirginleşti. Bu bakımdan dijital dünyayla ilişkimizi sürekli güncel tutmak zorundayız. alanın imkan ve risklerinin bilincinde olarak, doğru yöntemle, özgün bilgilerle, nitelikli çalışmalarla İslam’ın “Türkiye’nin hayat veren gerçeklerini bu alanda da aktif olarak temsil etmemiz gerekiyor.”

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet Akademisi Bakanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan ve Türkiye genelindeki Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve Dini İhtisas Merkezlerindeki eğitim personeli katıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu