Haber

Depremzede fırsatçılığı; ev kiraları yüzde 40 arttı

KAHRAMANMARAŞ’ta yaşanan depremlerin ardından bölgedeki ailelerin göç ettiği illerden biri olan Konya’da gayri resmi emlakçılar ve ev sahipleri yüzde 30-40’ların ortasında artışla ev kiralamaya başladı. Duruma tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Gayri resmi emlakçılar ve kötü niyetli ev sahipleri yüzünden kiralar yüzde 30 ile 40 arasında yükseldi. 5 bin lira olan ev 7 bin liraya, 7 bin lira 10 bin liraya yükseldi.Bahçeli “Müstakil dubleks ev veya villa ilanlarının 20 bin liraya kadar çıktığını görüyoruz. O bölgelerde 7 bin liraya bu evleri kiralıyorlar” dedi.

? Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen büyüklükleri 7,7 ve 7,6 olan depremlerin ardından bu bölgelerde yaşayanlar farklı illere göç etti. Konya’ya göç eden depremzedelerin bir kısmı kiraladıkları evlerde yaşamaya başladı. Bunu fırsata çeviren bazı emlakçılar ve ev sahipleri evlerini yüzde 30-40 zamla depremzedelere kiralamaya başladı.

Duruma tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, odaya kayıtlı hiçbir emlakçının fiyat artışı yapan konut sahiplerinin konutlarını kiralamadığını belirtti. Altınay, fiyat artışının resmi olmayan emlakçılar ve konut sakinleri tarafından yapıldığını belirterek, “Gerek Valiliğimiz, gerek kaymakamlıklarımız, gerek muhtarlıklarımız, Konya Emlakçılar Odası, Ticaret Odası ve tüm STK’larımız ile gerekli tüm yardımları yapmaya devam ediyoruz. elimizden geldiğince iş birliği yapıyoruz.doğal vatandaşlarımızın morali bozuk.onların morallerini bir nebze olsun yükseltmek ve sıcak bir ortamda yaşamaları için gerekeni yapıyoruz.mahalle sahiplerinden destek verenler var Konya Emlakçılar Odası ve Ticaret Odası üyelerimizden takviye var.İnanın komisyon bile talep etmiyoruz.Evi ortaya çıkarmak için her türlü gayreti ve çabayı gösteriyoruz.Ayrıca evler. kötü niyetli olanlar.Bunlar her kesimde olduğu gibi bizim camiada da mutlaka vardır.Vatandaşların kendilerini kiralamaya çalıştıkları yerlerde fiyat aralığı çok yüksek olan yerler vardır.Biz Konya Odası olarak Emlakçılar er, tüm üyelerimize hoş geldiniz. Bizimle fiyat artıran hiçbir ev sahibinin konutunu kiralamayız. Yapmamaya karar verdik. Bir de kira bile almayan ya da kiranın yarısını talep eden ev sahiplerimiz var.

Fiyat artışlarının yüzde 30-40 civarında olduğunu vurgulayan Altınay, “Gayri resmi emlakçılar ve kötü niyetli mal sahipleri yüzünden kiralar yüzde 30-40’ların ortasında yükseldi. 5 bin liradan bir konut 7 bin liraya çıktı. 7 bin liradan 10 bin liraya kadar Müstakil dubleks ev veya bahçeli villa ilanlarının 20 bin liraya kadar çıktığını görüyoruz.

altunhisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu