Teknoloji

Çip devi TSMC, Avrupa’daki ilk tesis için 11 milyar doları feda etti

ensonhaber.com

Yıllardır devam eden koronavirüs salgını nedeniyle çip üretimi de olumsuz etkilendi. Geçtiğimiz yılın başlarında otomotiv sektöründe başlayan ve ardından diğer branşlara da sıçrayan küresel çip tedarik sorunları, üretim hatlarında aksamalara neden oluyor.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Apple’ın A serisi ve M serisi işlemcilerinin yanı sıra AMD işlemcileri üretmesiyle tanınır.

Ekran kartları ve güç yönetimi için de yonga üreten TSMC, şu sıralar ABD’nin Arizona eyaletinde yeni bir fabrika kuruyor.

TSMC Avrupa’daki ilk fabrikasını açacak

ABD pazarından sonra gözünü Avrupa’ya çeviren yarı iletken devi, yeni fabrika kuracak. TSMC, Avrupa’da kurulacak ilk üretim tesisi için 11 milyar dolar harcayacak.

Almanya’da inşa edilmesi planlanan yeni tesis, 28 nm üretim düğümü üzerine kurulacak ve Robert Bosch ve otomotiv tedarikçileri ile ortaklaşa çalışacak.

TSMC, kurulacak yeni tesis ile otomotiv sektörüne ağırlık vermeyi planlıyor. Ayrıca şirket önümüzdeki on yılda Tayvan, Güney Kore, ABD, Japonya, Almanya, İrlanda ve İsrail’de yeni fabrikalar inşa etmek için en az 380 milyar $ yatırım yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu