Haber

Çekya’nın yeni Cumhurbaşkanı’nın Tayvan liderini araması Çin ile gerginliğe neden oluyor

Çekya’da hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Petr Pavel’in Çin ile egemenlik mücadelesi içinde olan Tayvan’ın lideri Tsai Ing-Wen ile yaptığı telefon görüşmesi iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çekya’da 9 Mart’ta resmen göreve başlayacak olan yeni Cumhurbaşkanı Pavel’in ilk iş olarak Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-Wen ile görüşmesine tepki gösterdi.

Çin tarafı söz konusu telefon görüşmesiyle Pavel’in Çin’in iç işlerine karıştığını iddia ederken, Çekya Başbakanı Petr Fiala bu tezlere tepki göstererek, “Çekya egemen bir ülke olarak kiminle görüşeceğine ve kiminle görüşeceğine kendisi karar verecek” dedi.

Fiala, Çin’in önemli bir ticaret ortağı olduğunu ancak Tayvan ile de birçok alanda iyi ilişkilere sahip olduklarını belirtti.

Çekya’da 27-28 Ocak’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Pavel, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve Tayvan lideri Tsai Ing-Wen ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede iki ülkenin ortak değerleri, demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi konuların ele alındığını belirten Pavel, yakın gelecekte yüz yüze görüşmenin yanı sıra iş birliğini güçlendirmeyi dilediklerini ifade etti.

Tayvan ile iyi ilişkileri bulunan Çek Cumhuriyeti ile 2020 yılında gerginlik yaşayan Çin tarafı, bu ülke ile ortak kültür programlarını iptal etti.

haber-akdeniz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu