Haber

Can Atalay: Hukuksuzluğun bu seviyeye gelmesine şaşırdım

Bugün TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilliğinden ihraç edilen Can Atalay, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Hukuksuzluğun ve kuralsızlaşmanın bu seviyelere gelmesine hâlâ şaşırıyorum. Üzülüyorum” dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak olmasından dolayı kimin hangi hakkı, hangi yetkiyi, nasıl kullanacağını tahmin etmek mümkün değil.” “Bu hukuksuzluk halinin ülkeye vereceği zarardan ülkem adına kaygılıyım. Türkiye, bu kuralsızlık ve hukuksuzluk onun çılgın gömleğine sığmaz. Hep birlikte göreceğiz… Peki denemekten vazgeçecek miyim?” Sırf ‘bitti’ dediler diye görevimi yapmak mı? Asla! Ülkeme, Hatay halkına, “Bunu yıkılan bir şehrin ortasında oy veren halka borçluyum” dedi.

Bugün TBMM’de milletvekilliği düşürülen Can Atalay, avukatları tarafından yönetilen kişisel X hesabından paylaşım yaptı. Atalay’ın mesajı şöyle:

“Vatandaşlar, bu oldu, bunu da yaptılar. Anayasanın açık ve şaşmaz hükümlerine rağmen seçilmiş Hatay Milletvekili’ni üyelikten ‘düşürdüler’. “Hâlâ hukuksuzluğun ve kuralsızlaşmanın bu seviyelere gelmesine şaşırıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak olabilmesine üzülüyorum. Kimin hangi hakkı, hangi yetkiyi kullanacağının, usulsüzlüklerin nasıl ve nerede olacağı önceden kestirilemeyen bu durumun ülkeye vereceği zarardan ülkem adına endişe duyuyorum. Türkiye, bu kuralsızlık ve hukuksuzluk çılgın adamın gömleğine sığmaz. Her zaman birlikte göreceğiz…

Peki sırf ‘bitti’ diyorlar diye görevimi yerine getirmeye çalışmaktan vazgeçecek miyim? Asla! Bunu ülkeme, Hatay halkına, yıkılan bir şehrin ortasında oy veren insanlara borçluyum. Özellikle Hatay ve deprem bölgesinde zor şartlar altında olmamıza ve kaynaklarımızın çok sınırlı olmasına rağmen; Halkımızın, emeğiyle geçimini sağlayan vatandaşlarımızın isteklerini tercüme etmeye çalışacağım. Özgürlüğümü engelleyenler eksikliklerimden, eksikliklerimden sorumludur. Başta Hatay halkı olmak üzere tüm vatandaşlarımın durumu net bir şekilde gördüğüne inanıyorum. Tam olarak bir hafta sonra, 6 Şubat. Yarından itibaren ana gündemimiz bu. Uygulamaya dahil olmak istemeyenler, kendisini dışarıda tutmak isteyenler vardı… Uygulamayı bir arayış olarak sunanlar vardı… Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Milletvekillerinin haklarını korumakla birinci derecede sorumlu, yurt dışına gitmiş… Farklı bir şekilde sunsalar da, başka bir yere baksalar da, başka bir yere gitseler de, bir hakları olmasa da. İmza atılsa bile Anayasa yine tarihe geçecekti. “Bunlar, uzaklaştırma işlemine katılanlar olarak anılacaktır.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu