Ekonomi

BlackRock CEO’sunun maaşı 2023’te %18 kesintiyle 26,9 milyon dolara düşecek

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock Inc. (NYSE:BLK), İcra Kurulu Başkanı Laurence Fink’in 2023 yılında toplam 26,9 milyon dolar tazminat aldığını bildirdi. Bu rakam, bir önceki yıl kazandığı 32,7 milyon dolardan %18’lik bir düşüşü temsil ediyor. Bilgiler Perşembe günü şirketin düzenleyici dosyalarında açıklandı.

Fink tarafından 1988 yılında kurulan firma, 31 Aralık 2023 itibariyle toplam 10 trilyon dolarlık varlığı yönetiyor ve 100’den fazla ülkede müşterilerine hizmet veriyor. Maaşındaki düşüşe rağmen, Fink’in 2023 tazminat paketi 1,5 milyon dolar baz maaş, 7,9 milyon dolar ikramiye, 16,4 milyon dolar değerinde hisse senedi ödülü ve 1,09 milyon dolar tutarında diğer tazminatları içeriyordu.

Fink için yapılan ücret kesintisi, 2023 yılında ücretlerinde artış gören Goldman Sachs, JPMorgan, Citigroup ve Morgan Stanley gibi diğer büyük Wall Street firmalarının üst düzey yöneticilerinin aldığı ücret artışlarıyla tam bir tezat oluşturuyor. Yine de Bank of America’nın CEO’su Brian Moynihan da bankanın yıllık kârındaki %4’lük düşüşün ardından maaşında bir azalma yaşadı.

Laurence Fink’in liderliği, Londra merkezli aktivist bir yatırımcı olan Bluebell Capital Partners’ın BlackRock’ın tüzüğünde değişiklik yapılmasını önermesiyle yakın zamanda mercek altına alındı. Söz konusu değişiklik, yönetim kurulu başkanının bağımsız bir direktör olmasını gerektiriyor. BlackRock’ın yönetim kurulu hissedarlara bu teklife karşı oy kullanmalarını tavsiye etti.

Bluebell Capital Partners son 15 aydır BlackRock’a karşı aktif bir mücadele yürütüyor ve daha önce CEO Fink’i değiştirme isteğini dile getirmiş ve şirketi çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) konularına yaklaşımında tutarsızlık olarak gördüğü hususlar nedeniyle eleştirmişti.

BlackRock, kurumsal yönetim uygulamaları nedeniyle çeşitli politika yapıcıların eleştirilerine maruz kalmıştır. Şirket geçen yıl, siyasi tepkiler nedeniyle yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 4 milyar dolar kaybettiğini bildirdi.

Yaşanan zorluklara rağmen, BlackRock’ın 2023 yılındaki mali performansı, bir önceki yıla kıyasla kârda %6’lık bir artış ve yönetilen varlıklarda %16’lık bir artışla güçlü oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu