Yaşam

Bilim Dünyasından Çarpıcı Keşif: Samanyolu’ndaki Tekrarlayan Sinyaller Uzaydaki Komşularımızın İlk Sesi mi?

Geçtiğimiz haftalarda uzay ve astronomi çalışmaları adına heyecan verici ve ürkütücü bir gelişme yaşandı. Yeni bir projenin parçası olarak bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nde tekrar eden sinyalleri dinlemeye başladı. Uzmanlara göre söz konusu sinyallerin kaynağı insan olmayan varlıklar olabilir. Detaylar haberde.

Cornell Üniversitesi ve Dünya Dışı Zeka Enstitüsü’nde başlatılan bir çalışma kapsamında bilim insanları, galaksimizde tekrar eden sinyalleri dinlemeye başladı.

Uzmanlara göre “The Astronomical Journal”da yayınlanan bu araştırma projesi, Samanyolu’nda yaşayan insan olmayan varlıkların gönderdiği sinyalleri ortaya çıkarabilir.

Projeyi oluşturan ‘Breakthrough Listening Research for Periodic Spectral Signals’ (BLIPSS) adlı grup, söz konusu sinyal tekrarlarının uzaydaki insan olmayan varlıklarla ilgili olduğunu ve Samanyolu Galaksisi’nin uzaylılar için bir buluşma noktası olabileceğini varsayıyor. ve insanlar.

Bu kapsamda proje grubu, Samanyolu’ndaki bir milyon ay yıldızı ve tüm galaksi düzlemini incelemeyi hedefliyor.

Bilim adamları ve araştırma makaleleri, sinyal dinleme projesinin şu ana kadar yapılan çalışmaların sonucu olduğunu ve uzaydaki gizemli seslere ışık tutabileceğini söylüyor.

The Astronomical Journal’da yayınlanan makalenin yazarı Dr. Vishal Gajjar:

SETI şimdiye kadar çabalarını öncelikle devam eden sinyalleri araştırmaya adadı. Çalışmamız, geniş mesafelerde yıldızlararası iletişim aracı olarak bir dizi sinyalin inanılmaz enerji verimliliğine ışık tutuyor. Bu araştırma, bu sinyallerin derinlemesine incelemelerini yürütmeye yönelik ilk kapsamlı çabayı temsil ediyor.’

Araştırmalarına geçen ay başlayan grup, Green Bank Teleskopu’nun şimdiye kadar 4,5 saat içinde dinlediği sinyalleri topladı.

Toplandığında orijinal olarak 4 ila 8 GHz bandında olan sinyaller, daha kolay inceleme için normal bir radyo istasyonunun bandının onda birine düşürüldü.

Henüz emekleme aşamasında olan projenin önümüzdeki aylarda daha değerli bulgularla bilim dünyasının kapısını çalması bekleniyor.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

devrekanihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu