Haber

Aralarında depremzedelerin de bulunduğu 39 kişiyi dolandıran suç şebekesi çöktü

Erzurum merkezli İstanbul, Ankara, Muğla ve Bitlis’te düzenlenen operasyonda, aralarında depremzedelerin de bulunduğu 39 kişiyi kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sitelerinden dolandıran kabahat şebekesi çökertildi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme” kabahatlerinden yürütülen soruşturma kapsamında , üye olma ve nitelikli dolandırıcılık” suçundan teknik ve fiziki takipleri yapılarak kimlikleri tespit edilen zanlılar hakkında çalışma başlatıldı.

Aralarında depremzedelerin de bulunduğu 39 kişiyi kurumsal araç kiralama şirketlerinin isimlerini kullanarak 2 milyon 236 bin 360 lira dolandıran 21 zanlının yakalanması için Erzurum, İstanbul, Ankara, Muğla ve Bitlis’te eş zamanlı operasyon düzenlendi. Sahte web sitelerinden.

Operasyonlarda zanlılar Dilaver M, Yusuf G, Arif FD, Yusuf Ö, Resul Ö.Y, Berkant K, Semih H, Cansel MK, Sedat A, Umut Ö, Arzu E, Ceren K, Elif TD, Büşra DK, Sılanur A, Zeliha C, Aleyna NE, Naim K, Emirhan Y, Umut C.Ç. ve 71 farklı suçtan aranan Abdullah K., yurt dışına kaçmaya çalışırken Erzurum Aşkale Polis Uygulama Noktası’nda yakalandı.

Zanlıların adreslerinde çok sayıda dijital cihaz, ruhsatsız tabanca, 8 tabanca fişeği, 503 bin 480 lira, 5 bin euro, 2 bin dolar, 13 altın bilezik ve 1 kilo 400 gram külçe altın ele geçirildi.

Cansel MK, Sedat A, İstek E, Elif TD, Sılanur A, Zeliha C, Aleyna NE, Emirhan Y. ve Umut C.Ç. Denetim kuralıyla serbest bırakıldı. Diğer 12 zanlı ise “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, üye olmak ve dolandırıcılık nitelikli” kabahatlerinden tutuklandı.

Ayrıca örgütle ilişkisi bulunan ve halen cezaevinde olduğu belirlenen Onur A.’ya yanlışlıkla işlem yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu