Ekonomi

Ankara’da toplu ulaşımda artış

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 15 Ocak 2023 prestijli Ulaşıma Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında aldığı yeni karara göre tam bilet 9,5, öğrenci bileti 4,75, aylık sınırsız olarak öğrenci aboneliği 140 lira. Böylece tam bilette %46, öğrenci biletinde %36 ve sınırsız öğrenci aboneliğinde %56 artış sağlanmıştır.

Açıklamada, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı Kasım ayı toplam giderinin 382 milyon lira, bilet gelirinin 120 milyon lira, aylık zararının ise 262 milyon lira olduğu belirtildi.

Açıklamada, bu zararın vatandaşlar için aylardır ABB bütçesinden karşılandığı ancak maliyet yükünün ve vergilerin her geçen gün arttığı belirtildi.

Açıklamada, yakıt maliyetinin düşük olması ve çevreye duyarlı olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurulduğu ve bu konunun en çok yüzde 84 ile CNG’li otobüs filosunun en büyük belediyesi olması nedeniyle ABB’yi etkilediği belirtildi.

“Şu anda tam bilet 6,5 lira, öğrenci bileti 3,5 lira, öğrenci abonmanı aylık 90 lira. UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 15 Ocak 2023 prestijiyle üzgünüz. tam bilet 9,5 lira, öğrenci bileti 4 lira.75 lira, öğrenci aidatı 140 lira olarak belirlendi, aylık sınırsız.Bu süreçte Cumhurbaşkanı, ilgili Bakanlıklar ve BOTAŞ Cumhurbaşkanı’na arz edildi. , ilgili Bakanlıkların ve BOTAŞ’ın toplu ulaşımda kullanılan CNG fiyatında vatandaşımızın lehine yeni bir tarife düzenlemesi yapması.Bu düzenleme yapılmadığı takdirde bilet fiyatları yeniden artacaktır.Aksi halde EGO için pek mümkün görünmüyor. faaliyetlerini sürdürmektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu