Haber

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı: Kadınların Teknolojiye Katılımı Artırılmalı

ADDİS ABABA, 8 Mart (Xinhua) — Afrika Birliği (AfB) Konsey Lideri Musa Faki Muhammed, kadınları ve kız çocuklarını teknoloji alanına katılımlarını artırmaya davet etti.

Muhammed, Dünya Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında çarşamba günü söz konusu konuyla ilgili açıklama yaptı. AfB, günü “DigitALL: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Yenilik ve Teknoloji – Maputo Protokolünün 20. Yılı” temasıyla kutluyor.

Mohammed, bu temanın, kadınların ve kız çocuklarının teknoloji alanına eşit ve etkili katılımını artırmanın ve kadınların sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmanın bir yolu olarak kadınların elektronik ve bilgi teknolojilerinden faydasını en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan çeşitli AfB öncelikleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

AfB Yönetim Kurulu Lideri, “Kadınlar, özellikle genç kadınlar bu dijital dönüşümün merkezinde olmalı” dedi.

Mohammed, “İnovasyonun geçerli olduğu bir dünyada, kadınların Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik alanlarındaki katkılarına odaklanılmazsa kalkınma gündeminden ödün verileceğinin” altını çizdi.

Muhammed, bu yılki Kadınlar Günü’nün, halk arasında Maputo Protokolü olarak bilinen Afrika İnsan ve Halkların Hakları Sözleşmesi’ne ek olarak Afrika Kadın Hakları Protokolü’nün de 20’nci yıl dönümüne denk geldiğini hatırlatarak, “Ancak yol uzun ve oradayız. yapılacak çok şey var.”

haber-kosk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu