Haber

ABD’li üst düzey sınır güvenliği yetkilisi, istifaya zorlandığını iddia etti

NEW ABD Gümrük ve Hudut Muhafaza Komiseri Chris Magnus, Joe Biden idaresi tarafından istifaya zorlandığını argüman ederek bu baskıyı kabul etmeyeceğini söz etti.

New York Times’ın haberine göre, ABD’de gümrük ve ticaret siyasetinin birçoklarını denetleyen kurulun üyesi Magnus, hem İç Güvenlik Bakanı Alejandro N. Mayorkas’ın hem de bakanlığın sekreter yardımcısının, kendisini “istifa etmek ya da kovulma” arasında seçim yapmaya zorladığını öne sürdü.

Demokrat hükümet tarafından bir yıldan kısa bir süre önce göreve atanan Magnus, “Komiserlikten istifa etmeyi düşünmediğini, pazartesi günü işe gitmeyi planladığını” ancak bakanlığın, kurumsal Twitter hesabına erişimini kestiğini ifade etti.

Sınır Koruma Komiseri, “Mayorkas’ın kendisine olan itimadını kaybettiğinin ve ABD Lideri Joe Biden’ın bu konuda bakanın kararını destekleyeceğinin” söylendiğini dile getirdi.

Öte yandan bazı yetkililerin, eski polis şefi Magnus’un işiyle gereğince meşgul olmadığını ve çok sayıda yasa dışı hudut geçişini önlemek için gereğince çalışmadığını argüman ettiği belirtildi.

Biden’ın 2021’de vazifeye başlamasından çabucak sonra ülkenin Meksika sonundaki yasa dışı geçişlerin sayısı artmaya başlamış, tarihi sayıda artan yasa dışı geçişler Cumhuriyetçi kanat tarafından yüksek sesle eleştirilmişti.

Cumhuriyetçiler, ABD Kongresi’nde kontrolü ele geçirirlerse sınır güvenliği konusunda suçladıkları İç Güvenlik Bakanı Mayorkas’ı vazifeden almayı planladıklarını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu